Wagga Wagga Fencing Club - Because it's fun to stab your friends!
Tony Domingues Trophy
Awarded to the best Wagga fencer at the Riverina Championships
(Tony Domingues was Julian's first coach and did a lot for fencing in Wagga in the 70's and 80's. He was still competing in the Masters games until his death in 2009. He was reguarded as one of the true gentlemen on the sport)
 
2010 Riley Burke
2011 Jacob Hillis-Skerry
2012 Annie Kennedy and Krystal Cheesley
2013 Emmet Marks
2014 Ashley Collinson
2015 Napuni Hapangama
 
 
 
 
Overall Results: 
(Only recent and current members are featured)

Riley Burke:   State Champion Novice Foil  2007
2010 Riverina Championships 1st Open Sabre, 2nd Open Foil
2011 Riverina Championships 1st Open Foil. 
2012 Riverina Championships 2nd Open Foil, 2nd Open Sabre
 
Kim Manton:  
2007 ACTFA Canberra Tournament, Novice Women's' Foil, 3rd.
2008 NSW Fencing Women's Novice of the Year; ACTFA Canberra Tournament, Novice Women's' Foil, 3rd.
2009 Riverina Fencing Championships, Open Women's' Foil, 2nd
2010 ACTFA Canberra Tournament, Open Women's  Sabre, 1st; Riverina Championship, Open Women's' Foil, 1st Open Women's' Sabre, 1st
2011 ACTFA Canberra Tournament, Open Women's' Sabre, 3rd
2012 Riverina Championship, Open Women's' Sabre, 3rd
 
Luita Aitchinger: 3rd Novice State 2008
Riverina Championships 3rd Novice Foil 2012
 
 


Alice Quinn: 2010 Novice State Foil 2nd, U/13 State Foil 3rd. selected in NSW U/13 team to NZ, ACT Novice Foil 1st
2011 ACT Novice Foil 3rd
 
Alex Turner: 2010 Riverina Championships Novice Foil 3rd
2012 Novice State Foil 3rd, Riverina Championships Novice Foil 2nd
 
 
Krystal Cheesley: 2012 Novice State Foil 4th, U/11 State  Foil 4th, Riverina Championships U/13 Foil 3rd, U/15 Foil 2nd
2013 ACT Novice Foil 2nd, Southern Highlands Challenge 2nd
 
 
Annie Kennedy: 2012 Riverina Championships Novice Foil 1st. Open Sabre 1st, Novice State Sabre 1st
 
 
 
Emmet Marks: 2010 ACT Novice Foil 2nd, Riverina Championships Novice Foil 2nd
2012 State Novice Epee 3rd
 
 

Paul Willis: 2010 Riverina Championships Open Sabre 2nd,
2011 Riverina Championships Open Sabre 3rd

Oliver Strano: 2010 Riverina Championships Open Epee 3rd
2011 Riverina Championships Open Foil 3rd

Sarah Martin: 2010 Riverina Championships Open Foil 3rd
2012 Riverina Championships Open Epee 3rd

Jacob Hillis-Skerry: 2011 Riverina Championships U/13 Foil 1st




Liam McDonnell: 2011 Riverina Championships U/13 Foil 2nd




Phoebe Quinn: 2011 Riverina Championships U/13 Foil 3rd

Jacob McMullen: 2012 Riverina Open Sabre 3rd





Nipuni Hapangama: 2013 Riverina 2nd Women's Novice Foil, 2nd Women's U/13 Foil. 2013 Friendship Cup U/13 Epee team Gold, 2nd U/13 Women's Epee
Website Builder provided by  Vistaprint