Wagga Wagga Fencing Club - Because it's fun to stab your friends!

Coming Events 
  • Intra Salle 14 Dec
  • 18th and 21Dec Last days for 2013
  • 15th Jan Club recommences
  • 29th Jan and 1st Feb Classes resume
ACT Open 2013
Women's Novice Foil
Krystal Cheesley 2nd
Kate Ireland 5th
Men's Open Epee
Emmet Marks 19th

Southern Highlands Challenge 2013
Women's Novice Foil
Krystal Cheesley 2nd

Central West C'ships 2013
Women's Novice Foil
Krystal Cheesley 3rd
Men's Novice Foil
Matt Clark 3rd

June Intra-Salle 2013
Champions
Under 13
Alister McTavish
14-17 Years
Krystal Cheesley
Open Epee
Emmet Marks
Open Sabre
Josh Dean
Open Foil
Christelle Borella

Western Sydney Regional C'ships
Women's Sabre
Kim Manton 2nd
Men's Sabre
Julian Smith 3rd
Under 13 girls Foil
Krystal Cheesley 3rd

Riverina Fencing Championships
 Men's Open Sabre 
1 Phil Mansfield SHFA 2 Riley Burke Wagga =3 Chris Blood UNSW =3 Chris Gabriel Swordplay 
 Women's Open Sabre 
1  Ellie Jordan SHFA 2 Kim Manton Wagga         
 Men's Novice Foil 
1 Shannon Bock Wagga 2 Kevin Lieschke Bathurst =3 Josh Jordan  SHFA =3 Jordan Thompson CDDC 
 Women's Novice Foil 
1 Krystal Cheesley Wagga 2 Nipuni Hapangama Wagga =3Tracy Jordan SHFA =3 Laura Le 
 Wagga Men's Open Foil 
1 Matthew Dall'asen FAA 2 Michael Cook Bathurst =3 Shannon Bock Wagga =3 Riley Burke Wagga 
 Women's Open Foil 
1 Christelle Borella Wagga 2 Ellie Jordan SHFA =3 Grace Gallur Swords =3 Tracy Jordan SHFA 
 Men's Novice Sabre 
1 Emmet Marks Wagga 2 Liam McDonell Wagga =3 Mark Morris FAA =3 Colin Roberts Bathurst
 Men's Novice Epee 
1 Alex Jereb ANU 2 Josh Jordan SHFA =3 Jordan Thompson CDDC =3 Alex Turner Wagga 
 Women's Novice Epee 
1 Grace Gallur Swords 2 Kate Ireland Wagga        
 Men's Under 15 Foil 
1 Matthew Dall'asen FAA 2 Mark Morris FAA =3 Samuel Philip CDDC =3 Sam Foley Wagga 
 Women's Under 15 Foil 
1 Grace Gallur Swords 2 Ellie Jordan SHFA        
 Men's Under 13 Foil 
1 Josh Jordan SHFA 2 Daniel Abela CDDC =3 Connor O'Shea SHFA =3 Anthony Gambale CDDC 
 Women's Under 13 Foil 
1 Krystal Cheesley Wagga 2 Nipuni Hapangama Wagga         
 Men's Open Epee 
1 Chris Sadler Swordplay 2 Dale Drummond ANU =3 Chris Gabriel Swordplay =3 Alex Jereb ANU 
 Women's Open Epee 
1 Ellie Jordan SHFA 2 Grace Gallur Swords     
         Wagga Awards
 The Tony Doingues Memorial Trophy :Emmet Marks 
 The Rules Club Teams Challenge: The Riverina Anglican College Team of Emmet Marks, Alex Turner, Nupuni Hapangama and Liam McDonell

Friendship Cup
U/13 Epee teams
1 Nipuni Hapangama
U/13 Epee individual
2 Nipuni Hapangama

Website Builder provided by  Vistaprint